Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 747 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Hieronim - Homilia na Boże Narodzenie

niedziela, 28 grudnia 2008 16:21


Trzeba pamiętać, że pisma Hieronima, Jana Chryzostoma, Augustyna, Ambrożego i innych późnych pisarzy chrześcijańskich powstawały już po tym, jak Kościół poszedł na ustępstwa wobec cesarzy i imperium. Nauczanie tych autorów nie jest więc w pełni czyste, ale zawiera wiele ciekawych myśli, często pochodzących z okresu Kościoła pierwotnego.

 

Hieronim (IV wiek) - Homilia na Boże Narodzenie

(...) "I położyła Go w żłobie, ponieważ nie było dla nich miejsca w gospodzie" (Łk 2,7). Położyła Go matka. Józef nie ośmielił się Go dotknąć, ponieważ dobrze wiedział, że nie był Jego ojcem. Z podziwu i szczęścia nie śmiał dotknąć niemowlęcia. "I położyła Go w żłobie". Dlaczego w żłobie? Aby się wypełniła przepowiednia proroka Eliasza: "Wół pozna swego wolarza, a osioł swego Pana".
Napisano gdzie indziej: "Ludzie i zwierzęta u Ciebie znajdują wspomożenie, o Panie" (Ps 36,7).
Urodził się w brudzie, gdzie Job przebywał, skąd w końcu doszedł do nagrody. "Ponieważ nie było dla nich miejsca w gospodzie". Oby w tym znaleźli wszyscy ubodzy pociechę. Józef i Maryja, Matka Pana, nie mają wcale niewolnika czy sługi, z Galilei, z Nazaretu idą zupełnie sami, bez jucznych zwierząt. Oni są równocześnie panami i sługami. I tu jest rzecz zadziwiająca: udają się tam, gdzie stajnia, nie wchodzą do miasta. Ich bowiem ubóstwo i nieśmiałość nie pozwala zbliżyć się do bogaczy.
Rozważ wielkość ich ubóstwa. Stajnię spotkali nie przy drodze prawa, lecz na ścieżkach Ewangelii. Byli na odległych ścieżkach. Nie było innego miejsca dla narodzin Pana, jak tylko stajnia, w której przywiązywano woły i osły. Co za szczęście! Widziałem tę stajnię, w której leżał Bóg! Obecnie chcąc uczcić Chrystusa, usunięto brudny żłób, a na jego miejscu ustawiono srebrny. Nie ma on jednak dla mnie żadnego znaczenia w porównaniu z tamtym. Pogaństwo ceni srebro i złoto. Wiara chrześcijańska natomiast ceni sobie brudną stajnię. Kto się urodził w tej właśnie stajni, ten potępia złoto i srebro. Nie potępiam tych, którzy zamierzali Go uczcić tym bogactwem (tym bardziej nie potępiam ludzi, którzy wyrzeźbili złote naczynia dla świątyni), podziwiam tylko Mistrza, który będąc Stwórcą świata, urodził się nie wśród złota i srebra, lecz tam, gdzie jest brudno.
Długo mówiliśmy i słuchaliśmy o kwileniu Dzieciątka. Adorowaliśmy Je, adorujemy Je wszyscy i dzisiaj. Weźmy Go w ramiona. Adorujmy Syna Bożego! Bóg Wszechmogący długo grzmiał na niebie, a nie zbawiał, kiedy zaś kwilił - zbawia. Dlaczego to wam mówię? Ponieważ zbawia nie wyniosłość, ale pokora. Syn Boży nie był w niebie adorowany, lecz kiedy zstąpił na ziemię. Pod Jego panowaniem było słońce, księżyc, aniołowie, a nie był adorowany. Urodził się na ziemi jako człowiek, człowiek z krwi i kości, aby uzdrowić całą ziemię.
Gdyby nie przyjął natury ludzkiej, człowiek nie byłby zbawiony. Gdyby przyjął ciało bez duszy, ta ostatnia nie byłaby zbawiona. Czyż mógł być zbawiony człowiek, gdyby została zbawiona jego mniejsza część, bez zbawienia jego istoty? Rzeczywiście można powiedzieć "On zbawiając, przyjął także duszę. Dusza jest czymś więcej niż ciało, zmysły zaś stanowią główną część duszy. Jeśli więc nie zbawił zmysłów, nie zbawił także duszy, która nie mniej jest ważna". Lecz ty mówisz: "Nie przyjął zmysłów ludzkich, aby nie wprowadzić do serca błędów ludzkich, tj. złych myśli". Jeśli więc nie mógł opanować swego dzieła, czy nie postawionoby mi zarzutu, że nie był w stanie zwyciężyć sił, które powinien zwyciężyć?środa, 18 października 2017

Archiwum

O moim bloogu

Przemyślenia związane z chrześcijańską wiarą w kontekście otaczającej nas rzeczywistości.

O mnie

Mam na imię Jakub. Bliżej mam do czterdziestki niż do trzydziestki.
Kiedy zapisuję swoje rozważania na tematy związane z chrześcijańską duchowością i dzielę się nimi, jestem dodatkowo zmotywowany, żeby równać do przedstawionych treści. Do stanu uczniowskiego samozadowolenia jest mi daleko.

jakub_73@poczta.fm

stat4u
refleksje-ucznia-jezusa.bloog.pl